هوش تجاری چیست؟

هوش تجاری چیست؟

هوش تجاری به سازمان ها کمک می کند داده های قدیمی و فعلی خود را تجزیه و تحلیل کنند، بنابراین می توانند سریع بینش های عملی برای تصمیم گیری های استراتژیک را کشف کنند.ابزارهای هوش تجاری با پردازش مجموعه های بزرگ داده در منبع های مختلف و ارائه یافته هایی در قالب تصویر که درک و به اشتراک گذاری آنها آسان است، این امکان را فراهم می کنند.

هوش تجاری چگونه کار می کند؟

چهار مرحله مهم وجود دارد که هوش تجاری برای تبدیل داده های خام به بینشی آسان برای همه افراد سازمان جهت استفاده از داده های خام دنبال می کند. سه مورد اول__ جمع آوری، تجزیه و تحلیل و مصورسازی داده ها زمینه را برای مرحله آخر تصمیم گیری فراهم می کنند. قبل از استفاده از BI مشاغل مجبور بودند بسیاری از تجزیه و تحلیل خود را به صورت دستی انجام دهند، اما ابزار های BI بسیاری از فرایندها را خودکار می کنند و باعث صرفه جویی در وقت و تلاش شرکت ها می شوند.

مرحله اول: جمع اوری و تبدیل داده ها از چندین منبع

ابزار های هوش تجاری معمولاً از روش استخراج، تبدیل و بارگزاری ETL برای جمع آوری داده های ساختاری و بدون ساختار از منابع گوناگون استفاده می کنند. سپس این داده ها قبل از ذخیره شدن در یک مکان مرکزی تغییر شکل و بازسازی می شوند، بنابراین برنامه ها میتوانند به راحتی آن را به عنوان یک مجموعه داده جامع تجزیه و تحلیل و بررسی کنند.

مرحله دوم: روندها و ناسازگاری ها را کشف کنید

کشف داده به طور معمول ازخودکارسازی تجزیه و تحلیل سریع داده ها برای پیدا کردن الگوها و موارد کنار افتاده استفاده می کند که بینشی در مورد وضعیت فعلی تجارت دارند. ابزارهای BI اغلب انواع مختلفی از مدل سازی و تجزیه و تحلیل داده ها را شامل می شوند_ از جمله اکتشافی، توصیفی، آماری و پیش بینی کننده_ که بیشتر و کشف داده ها، پیش بینی روندها و توصیه ها می پردازند.

مرحله سوم: برای ارائه یافته ها از مصوری سازی داده استفاده کنید

گزارش هوش تجاری از تجسم داده ها برای آسانی در فهم و به اشتراک گذاری یافته ها استفاده می کند.روش های گزارش شامل: داشبورد، نمودار، نقشه های تعاملی است که به کاربران کمک می کند که متوجه شوند در کسب و کار خود چه می گذرد.

مرحله چهارم: در مورد نگرش ها در زمان واقعی اقدام کنید

مشاهده داده های فعلی و قدیمی در چهارچوب فعالیت های تجاری به شرکت ها این توانایی را می دهد که به سرعت از بینش به عمل برسند. هوش تجاری امکان تغییر واقعی زمان و تغییرات استراتژیک بلند مدت را فراهم می کند که ناکارآمدی ها را از بین می برد، با تغییرات بازار سازگار می شود، مشکلات عرضه را اصلاح می کند و مشکلات مشتری را حل می کند.

چرا شرکت ها با استفاده از ابزارهای هوش تجاری سود می برند؟

به دلیل اینکه ابزارهای هوش تجاری تجزیه و تحلیل اطلاعات و ارزیابی عملکرد را سرعت می بخشند، برای کمک به شرکت ها در کاهش ناکارآمدی، پرچم گذاری مشکلات احتمالی، یافتن جریان های درآمد جدید و شناسایی زمینه های رشد آینده بسیار ارزشمند هستند.

چند مورد از مزایای خاصی که شرکت ها با استفاده از هوش تجاری تجربه می کنند شامل موارد ذیل می شود:

 • افزایش کارآیی فرایندهای عملیاتی.
 • نگرش رفتار مشتری و الگوی خرید.
 • ردیابی دقیق فروش، بازاریابی و عملکرد مالی.
 • معیارها را براساس داده های فعلی و قدیمی پاک کنید.
 • هشدارهای فوری در مورد ناهنجاری داده ها و مشکلات مشتری.
 • تجزیه و تحلیل هایی که می توانند در زمان واقعی در تمامی بخش ها به اشتراک گذاشته شوند.

 

در گذشته ابزارهای هوش تجاری بیشتر توسط تحلیل گران داده و کاربران IT مورد استفاده قرار می گرفت اما امروزه سیستم عامل های BI سلف سرویس هوش تجاری را از مدیران گرفته تا تیم های عملیاتی در دسترس همه قرار می دهند.

در اینجا چگونگی بهبود هوش تجاری در شش زمینه اصلی به شرح ذیل می باشد:

 • تجربه مشتری: به همه ی اطلاعات مشتری خود در یک مکان دسترسی پیدا کنید، در نتیجه می توانید منابع را به مناطق اصلی هدایت کنید که بر تعامل و پشتیبانی مشتری تاثیر مثبت می گذارد.
 • فروش و بازاریابی: با استفاده از اتوماتیک کردن کارهای تجزیه و تحلیل معمول، فرآیندهای تصفیه، کاهش ناکارآمدی و افزایش بهره وری، عملیات را بهبود ببخشید.
 • مالی: برای پیدا کردن دید کلی نسبت به سلامت مالی شرکت، مطالعه داده های قدیمی، محاسبه ریسک و پیش بینی روندها، از داشبوردهای سفارشی استفاده کنید.
 • کنترل موجودی: تجزیه و تحلیل و گزارش داده ها برای بهبود مدیریت موجودی، تسریع در تحقق و کمک به پیش بینی روند خرید به صورت خودکار انجام دهید.
 • امنیت و انطباق: داده ها را برای بهبود دقت و شفافیت متمرکز کنید، کشف خطاها، مسائل امنیتی و کاهش خطرات انطباق را آسان تر کنید.

 

هنگام ارزیابی ابزارهای هوش تجاری، به دنبال محصولی باشید که مطمئن، سازگار،در دسترس جهانی و قابل اعتماد باشد. همچنین باید دارای ویژگی هایی باشد که بینش BI را برای کل سازمان شما قابل دسترسی می کند، مانند مصورسازی داده ها، داشبورد مشترک، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین.

 

 

 

متن اصلی: powerbi.microsoft.com/en-us/what-is-business-intelligence

 

 

 

 

 

 

آخرین مطالب